1077 Budapest, Csányi utca 5.
+36 (1) 3517298
info@csanyi5.hu
A Csányi5 - Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár állandó kiállításával összhangban készült el saját múzeumpedagógiai programunk. Kidolgozásában fontos szakmai segítséget Dr. Balázs Gábor eszmetörténész és Foki Tamás történész, pedagógus nyújtottak.
Az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár létrehozásának egyik fontos célja a fiatalok becsábítása a múzeumba. A feladat sikeres megvalósítása kétoldalú hasznot is ígér. Ösztönözheti a fiatalokat - a kisiskolásoktól a gimnazistákig - a korszak, és ezen belül a zsidóság történetének (a 20. század első fele) jobb megismerésére.Tárlatvezetéseinket a kerettantervben szereplő, „Magyarország gazdasági és kulturális fejlődésével kapcsolatos témák” figyelembevételével alakítjuk ki, és ebbe építjük be a judaisztikai témákat.
A múzeumpedagógiai programnak két fő iránya van:
Az egyik a 20. század első felének társadalomtörténete, várostörténet, helytörténet. Fontosnak érezzük ezen belül, hogy személyes történeteket is bemutassunk. A diákok válaszokat kaphatnak azokra a kérdésekre, hogy:
A másik fő irány a zsidóság bemutatása. A diákok válaszokat kaphatnak – többek között - azokra a kérdésekre, hogy:
"Tanár úr kérem"
Az újonnan kidolgozásra és bevezetésre kerülő tárlatvezetés és program során a fiatalok felfedezhetik, hogyan éltek, milyen iskolába jártak és mit tanulhattak a 20. század első felében élő társaik. Ennek kiváló hátteret biztosítanak a kiállításunkon berendezett lakásbelsők. A program célja annak bemutatása, hogy milyen lehetőségeik voltak a fiataloknak a 20. század első felében tehetős polgár- vagy munkáscsalád gyerekeként, zsidóként (akár ortodox, akár neológ neveltetésben), vagy éppen továbbtanulni vágyó lányként.
A program szakmai alapját egy, a magyarországi oktatási rendszer struktúráját bemutató tanulmány képezi, amely külön fejezetben foglalkozik a zsidó oktatással. Az iskolai élet megértését irodalmi idézetek is mélyítik, olyan szerzőktől, mint Karinthy Frigyes, Molnár Ferenc, Szabó Magda, Fehér Klára és Ottlik Géza. A tárlatvezetést három kisfilm egészíti ki, melyek témakörei:
A program zárásaként a diákok csoportosan vagy egyénileg is kitölthetnek egy kérdéssort, amely az ismeretek elmélyítését szolgálja, és régi, ma már elfeledett fogalmak jelentését is tisztázza.
A látottak és hallottak közös feldolgozására az Átrium biztosít helyet.
Az Erzsébetvárosi Történeti Tár nem közoktatási intézmény, de az ismeretszerzés fontos színtere. Köthető konkrét tananyagokhoz, de nem feltétlenül.
Reméljük, hogy kiállításunk ösztönözi majd a diákokat a saját, akár közvetlen környezetük történeteinek feltérképezésére. Másrészt viszont ez ösztönzi a kiállítás munkatársait az ott lévő tárgyakon, elmesélhető történeteken keresztül a múlt kreatív, sokszintű, élményt nyújtó bemutatására.
Részletesebben az állandó kiállításról: Kattintson ide
A kiállítás látogatásával kapcsolatban (időpont, tudásszint stb.) javasoljuk az egyeztetést telefonon, illetve e-mailben:
e-mail:info@csanyi5.hu telefon: +361 351 7298